 |
Lassan 5 ve mr, hogy megjelent a Final Fantasy XI, s azta csupn kiegszt rszek jelentek meg hozz, mgnem megjelent a XII. rsz, idn mr Magyarorszgon is. Az eurpai megjelens ugye 1 vvel trt el a japn kiadshoz kpest, gy mire ide is eljutott, mr vgigfutott a jtk az sszes hresebb szaklapban, frumon, s killtson, s mindenhonnan elismeren szltak rla, gy nem volt csoda, hogy nagy vrakozsokkal llt mindenki hozz. Most lssuk mit is kapunk a pnznkrt, ha megvesszk: |
Megjelens
Ami elszr feltnik, amikor a DVD-t a keznkbe vesszk, az, hogy ellenttben a X-2-vel, ennek a jtknak nincs a htuljn magyar ismertet, s a benne lv fzetke is teljesen angol nyelv (a X-2-nl ebben is magyar nyelv volt az egyik fele). Ehhez rdemes megemlteni, hogy sajnos Magyarorszgon, s a krnyez orszgokban nem rnek el tl j eladsi eredmnyeket az RPG-k (inkbb a sportjtkokat s az akcijtkokat veszik), ezrt van az, hogy a kiad, mr nem is akarta kiadni itt ezt a jtkot (nem is ez lenne az els eset, hisz a nemrg megjelent Kingdom Hearts 2 sem jelent meg nlunk). Az, hogy mgis megjelent, valsznleg annak ksznhet, hogy az angol kiadsbl nhny doboznyit tkldtek ide. De a fontos, hogy megjelent, gy vegyk is szemgyre magt a jtkot.
Indts
A kezdkpernyn folyamatosan a jtk videi peregnek, gy mr itt nyilvnval, hogy a grafikja kiemelked, tltesz a korbbi rszekn. Ha kigynyrkdtk magunk, a New Game men utn egy option ablakot kapunk, ahol kivlaszthatjuk, hogy a jtkot szoksos tv-nzetben jtszuk (4:3) vagy esetleg szlesvszn verziban (16:9). Szlesvsznban csak akkor rdemes, ha olyan tv-nk van, ami meg is tudja jelenteni. A msik amit rdemes mr most belltani, hogy akarjuk-e, hogy feliratozva legyenek a videk, vagy nem. A tbbi, men nem annyira fontos, s mdosthatjuk ket a jtk alatt is, de most mr tnyleg nzzk a jtkot.

Begin the game
A jtk elindul, s kt dolgot azonnal szrevesznk. Az egyik a hihetetlen les, kidolgozott s rszlet gazdag kp, egyszeren gynyr. A msik az egy hihetetlen ocsmny fekete csk, ami a kperny aljn van, s kb. a kp egyhatodt teszi ki. Ha feliratozva nzzk, akkor ezen a terleten jelenik meg maga a felirat, de szerintem nagyon zlstelen megolds. Egy darabig elvonja teljesen a szemet a viderl. Egy pr perc alatt megszokja az ember, de attl mg ez egy rossz megolds. Miutn lefut pr percnyi vide s bejn a fcm, egy knyv jelenik meg, ahol egy narrtor mondja tovbb a trtnetet (szerencsre a fekete csk eltnik, ez csak a videkban van), majd innen is tovbbkerlnk, s megltjuk az els ingame videt, s hamar az irnytst is megkapjuk. Itt egy rvid ismertets jn a jtk irnytsrl s a kamerakezelsrl - nem tl bonyolult, de szksgnk lesz r, hisz mr vge a rgztett kamerallsnak, mindent olyan pozcibl vizsglunk, amibl akarunk. Ha itt vgeztnk, akkor egy harci jelenetben talljuk magunk, gy mris megtapasztalhatjuk a jtk legnagyobb jtst.

Harc
Mint minden hasonl jtkban, itt is vannak olyan terletek, ahol harcolhatunk. Ezeket gy ismerhetjk fel, hogy amennyiben lenyomjuk az x-et, a jtk megll, s alul egy harci men jn el. Innen vlaszthatjuk ki minden trgyunkat, varzslatunkat. Hiba is akarnnk esetleg a bels menbl elhalszni a trgyainkat - mert ott csupn rendezhetjk ket -, az aktivlsukhoz ez a men kell. Ami nagyon fontos, hogy amikor ez a men bekapcsol, akkor megll a kls id, azaz amg ki nem adtuk a parancsot, addig nem tmadnak meg az ellenfelek. Ha az Attack-ra kattintunk, akkor kirja, hogy kiket tmadhatunk meg. Ez azrt rdekes, mert egyes esetekben mr lthatunk egy ellenfelet, de mg nem tmadhatjuk meg, mert tl messze van. gy az is elfordulhat, hogy egyltaln nem ad clpontot. Ha van ellenfl, s meg is tmadjuk, akkor a karakternkbl egy kk csk mutat az adott clpontra, jelezve ezzel, hogy kit is tmadtunk meg; majd elkezd betlteni egy csk, attl fggen, hogy a cselekedet, amit vlasztottunk mennyi idnkbe is kerl (pl egy trgy elhasznlsa csak pr pillanat, mg a karddal val tmads kicsit hosszabb). Ha egy ellenfl szrevesz minket, akkor is megtmadhat minket, amit gy vesznk szre, hogy egy piros csk mutat vagy rnk, vagy az egyik embernkre, attl fggen, hogy kit clzott meg, de ezutn neki is vrnia kell, hogy betltsn a tmadsa. A msik ami fontos, hogy miutn mi kiadjuk a tmadsi utastst, nem elg csak ott llnunk, mert lehet, hogy mg 3 mterre llunk az ellenfltl, a tmadsi csk meg betlttt, az embernk mgsem csinl semmit. Ez azrt van, mert ilyen messzirl nem tudjuk megtni karddal, ezrt menjnk kzelebb. Ksbb lesznek olyan embereink, akik tvolsgi fegyverrel tmadnak. Nekik nagy elnyk, hogy mr messzirl tmadhatnak, htrnyuk viszont, hogy ha az ellenfl tl kzel van, akkor nem tudjk megfelel hatkonysggal hasznlni a fegyverket. A varzslat s a technikk is hasonl mdon mkdnek. Ami tnyleg fontos, hogy a harcban folyamatosan mozogjunk, hogy ms embereink is odafrjenek az ellenfelekhez. A tmadsi parancsot nem kell folyton kiadnunk; ha megtmadtunk valakit, akkor azt addig tjk, amg meg nem hal, vagy amg j utastst nem adunk. A harcokbl elmeneklni az R2 folyamatos nyomsval tudunk, ilyenkor az ellenfl nem kvet minket tovbb.
A jtk hamar sszehoz minket egy gyengbb boss-al. t gy lehet megklnbztetni a tbbi ellenfltl, hogy a kperny fels rszben megjelenik egy boss felirat, s utna egy hossz piros csk. A csk ilyenkor az ellenfl leterejt jelenti (sima ellenfeleknl ez az ellenfl feje fltt lv kis piros csk).
A jtkban brmikor tallkozhatunk felvehet trgyakkal. Ez a legtbbszr ldkat jelent. Ha valami rdekeshez rnk, az embernk feje felett megjelenik egy felkiltjel, m ez csak azt jelenti, hogy megtalltuk az adott trgyat. Ezutn kzelebb kell mennnk hozz, s ha mr kt felkiltjel van a fejnk felett, akkor tudjuk hasznlni is.

Trkpek
A jtknak nagyon fontos rsze lett a trkprendszer. A jobb fls sarokban mindig van egy trkp, jelezve, hogy merre nz a kamera, s merre nz a karakternk. Ez fontos, mert nha knnyen elkeveredhetnk. Ilyenkor ennek a segtsgvel mindig megtallhatjuk a helyes utat. A msik fontos trkp a select-el hozhat el, ami egy rszletes trkpet ad az adott helysznekrl, ahol pp vagyunk. Ez mindig jelzi a klnbz boltokat s mentsi helyeket. Nhol a terleteket egy barna csk kti ssze, ez jelzi a mg be nem jrt terleteket. Pl. az alap vros ahonnan indulunk 7 terletbl ll. Amikor a jtkban egy olyan helysznre rnk, amit a trkp barna vonallal jell, akkor ott kk pontokat lthatunk a fldn. Ha ezen thaladunk, pr msodpercen bell az j helysznen talljuk magunk, gyakran tvezet animcival ksrve. Ami fontos, hogy az ilyen terletvltsoknl az j helyszn mindig teljesen beleillik az elzbe, annak tkletesen sszeilleszthet folytatsa.
Ezzel ellenttben a trkpen a nagy kk nyl a teljesen j terletet jelenti. Ilyen pl. amikor kimegynk a vrosbl. Ilyenkor kicserldik a trkp egy msikra. A trkpek nem mindig teljesek, van hogy semmi sincs rajta, van hogy csak az alap irnyok, s van, hogy teljesen rszletesek. Ha egy helyet teljesen feldertettnk, akkor kln szl rte a jtk. Egyes trkpeket megvehetnk, hogy mr elre tudjuk, hogy merre mehetnk.
A trkpen esetenknt nagy vrs bekarikzott X jelzi a clunkat, hogy tudjuk ide kell eljutnunk.

Ments s teleportls
A ments szoksos mdon trtnik. A nagy kristlyhoz ha kzel megynk, s rXelnk, akkor menthetnk. Ilyenkor feltltdik csapatunk letereje s manapontja. Ami viszont j, hogy egyes ms szn kristlyoknl tudunk teleportlni is, ha van hozz teleport kvnk. Ezzel haladhatunk nagyobb tvokat a jtkban kutyagols nlkl.
jabb videk s sztorizs utn megkapjuk a fszerepl irnytst vgre. Itt pr jabb vide kbetkezik (kicsit szerintem sok az elejn a vide) s mr vgleg mink az irnyts.
Ami mg rdekes, hogy amennyiben olyan kldetsen vagyunk, ahol az embereink mg tl gyengk lennnek, hogy teljestsk, akkor a Save pont kln rtest minket, hogy a mentst ennek megfelelen intzzk. Ez hasznos, mert gy mindig tudhatjuk, hogy elg fejlettek vagyunk-e a tovbbhaladshoz.

Helysznek
Ksbb - a korbbi rszekhez hasonlan – jrkl vrosiak kz tvedhetnk, m csak azokkal beszlhetnk, akik feje felett kis ikon van. Itt mr szembetnik a helysznek kidolgozottsga; rengeteg ember jrkl fel-al, s ha bemegynk egy-egy pletbe, akkor ott is lthatjuk, mennyien vannak. Nekem elszr olyannak tnt a vros, mintha egy online jtkban lennk, ahol mindenfel szabadon mszklnak az emberek. Nagyon letszernek tntek.
Licences – azaz a fejlesztsi rendszer
Ez szintn egy olyan pont, ami teljesen megvltozott a korbbi jtkokhoz kpest. Ugyanis nem csupn a kpessgeinket s a varzslatainkat fejleszthetjk, hanem mindent, amit hasznlni akarunk, azaz a fegyvereket, pnclokat s kiegsztket is. Ha belegondolunk, ez tnyleg relisabb teszi a jtkot, hisz attl, hogy az embernk alapban kpes egy sima karddal harcolni, attl mg nem felttlenl kell tudnia egy spcin fogazott, nagyobb sebzst okoz (de valsznleg ms technikval hasznlatos) kard hasznlatt. A fejldsi rendszer kt nagy X-re emlkeztet lap, amin mindig csak olyan dolgokat tanulhatunk meg, ami mellett mr kifejlesztettnk valamit. Viszont egy kocka kifejlesztse ltalban egyszerre tbb mindenhez is hozzfrst biztost (pl.: ha kifejlesztjk a Heavy Armor 1-est, akkor hozzfrnk 2 j fajta sisakhoz, s 2 j fajta pnclhoz). Ezeket a kockkat LP pontokkal nyithatjuk meg, ilyeneket pedig a szintlpseknl kapunk. ltalban minl ersebb dolgot akarunk kifejleszteni, annl tbb pontba kerl. A nagyon tvoli mezkrl alapban csupn kt informci ltszik, az, hogy milyen alaptpus (pl weapon, technick…) s az, hogy hny Lp-be kerl a fejlesztse. Ebbl megtudhatjuk, hogy rdemes-e az adott irnyba menni.
Ha kifejlesztettnk egy mezt, attl mg nem lesznek azonnal hasznlhatk, azaz ha kifejlesztjk a cure-t, mg nem tudunk gygytani, hisz ez csak a lehetsget adja meg hozz. Ezutn el kell mennnk az adott boltba s meg kell vennnk a klnbz trgyakat, varzslatokat, technikkat. Szerencsre a varzslatok s technikk megvtele mindenkire vonatkozik, azaz ha egyszer megvettk nem kell jra megvenni a tbbi embernknek. Ezen kvl a tbla szlein vannak olyan mezk, ahova Quickening van rva. Ezek olyan kpessgek, amik specilisak, ezrt csupn egy embernk tanulhatja meg, azaz ha vele megtanultuk, akkor a tbbiek tblirl eltnik. Ezrt jl gondoljuk meg, hogy kiknek adjuk ket.
A csapat s a Gambitok
A jtk csak az els komolyabb kldets utn hozza igazn el a Gambit hasznlatt. A Gambit egy olyan eszkzrendszer, aminek a segtsgvel a csapattrsainkat utasthatjuk mindenfle gombnyomogats nlkl. Hiszen alapban a csapat tbbi tagjt nem mi irnytjuk, hanem egy mestersges intelligencia. m ez a Gambitok hasznlata nlkl elg szegnyes. A menben elbb-utbb kapunk egy Gambit ment, ahol ezeket a parancsokat bellthatjuk. Alapban csupn kt cskban llthatunk dolgokat, de ksbb fejleszthetnk ki mg cskokat a License-bl. A cskok szmsorrendben vannak, azaz elszr mindig azt hasznlja, ami legfell van. Minden csk kt rszbl ll. Van egy felttel rsz, s egy utasts rsz. Ha a felttel teljesl, akkor vgrehajtja az utastst. Minden felttelbl s utastsbl rengeteg(!) van, de ezek nem mind llnak mr alapban a rendelkezsnkre. Viszont vannak boltok, ahol szinte semmipnzrt vehetnk ilyeneket. Ez az egsz rendszer nagyon rszletess teszi a jtkot, hisz hihetetlenl aprlkosan kidolgozhatjuk a trsaink cselekedeteit (pl ha a csapattagunk letereje 30% al cskken, akkor hasznljon el egy potiont, vagy ha az ellenfl elaludt, akkor hasznljon rajta Fira-t (ugye a sleep-bl nem bred fel varzslat hatsra), vagy ha valamelyik embernk Confuse-t kap, akkor azon hasznljon egy Remedy-t (vagy akr meg is ttethetjk valakivel, hisz azzal is maghoz tr). Mint az elbbi pldkbl lthat, igen sok klnbz varicit kiprblhatunk, gy igazn letszeren fognak viselkedni a csapatunk tagjai. m, amennyiben azonnali beavatkozst akarunk (pl. meghalt a gygyt embernk s nincs aki feltmassza), akkor a harc kzben lenyomva az X-et, jobbra-balra haladva a nyllal, akr azonnali utastst is adhatunk az embereinknek, gy nem kell mindig a Gambitokra tmaszkodni.

Vgezetl a vilg, s ami mgtte van
A jtkrl eddig csupn a nagyon alap dolgokat rtam le, azrt mert rengeteg olyan dologgal tallkozhatunk, amit rdekes mindenkinek magnak felfedezni. Ilyen pl. a dinamikus bestirium, amiben a meglt szrnyekrl kapunk informcit, s ha elrnk bellk egy mennyisget, akkor tbb lesz az informci, hisz ket mr nagyon ismerjk. Vagy az elrehalads a klnban, attl fggen, hogy elkapunk-e krztt szrnyeket; s mg megannyi minijtk. De megmondom, hogy nekem melyik ponton tetszett meg igazn a jtk. pp egy terleten gyilkolsztam a szrnyeket, amikor az egyikk szreveszi, hogy a trsval harcolok. Erre hvta a tbbi trst, s egyttes ervel prbltak meglni. Mr majdnem meghaltam, amikor ltom, hogy egy harcos igyekezik a vros fel, szrevette, hogy mr nem llok jl, mire felgygytott s elkezdte is lni azokat a szrnyeket akivel harcoltam. Teljesen olyan rzs volt, mintha egy online jtkban egy l szemly lett volna, de nem az, csupn ennyire jl kidolgoztk a jtkot. Ha valaki egy jt akar jtszani, s szereti a hossz idtartam jtkokat, akkor mindenkppen ajnlom ezt a rszt, hisz rgta nem kszlt ennyire jszer Final Fantasy.
rta: Garott |